Człowiek w chorobie i we współczesnych zagrożeniach. Księga pamięci poświęcona Profesorowi Pawłowi Izdebskiemu

46,20 

Roman Ossowski,
Aleksandra Błachnio,
Monika Wiłkość-Dębczyńska (red.)
Bydgoszcz 2023
ISBN 9788380185692
ISBN 978838018-5708 (ebook)
s. 256, oprawa twarda

do kupienia też w formie elektronicznej: E-BOOK ibuk.plSpis treści

Książka jest poświęcona pamięci Profesora Pawła Izdebskiego (19582021). Zmarł przedwcześnie. Pożegnany został ze smutkiem, żalem oraz z poczuciem wielkiej straty. Księga pamiątkowa powstała z inicjatywy Jego najbliższych współpracowników z Katedry Psychologii Zdrowia UKW. Autorami prezentowanych tekstów są Koledzy, Przyjaciele i Nauczyciele. Ich uczestnictwo w tym przedsięwzięciu jest wyrazem szacunku dla Profesora oraz potrzeby upowszechnienia wiedzy o Jego nieprzeciętnych dokonaniach jako uczonego oraz nauczyciela akademickiego, ale także jako kolegi, który inspirował i wspierał ruch naukowy oraz społeczny w środowisku akademickim.

Opis

Profesor Paweł Izdebski był jednym z filarów Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zaliczany jest do wybitnych znawców psychoonkologii. Podkreślał, że jest kontynuatorem szkoły psychologii zdrowia i rehabilitacji Profesora Romana Ossowskiego. Rezultaty Jego projektów naukowych w tym zakresie poszerzyły znacząco wiedzę o możliwościach poprawy leczenia i jakości życia chorych onkologicznie. Interesowała go również problematyka profilaktyki i rehabilitacji człowieka w okresie późnej dorosłości, a zwłaszcza starzenia się poznawczego. Nie mniej uwagi poświęcał historii psychologii oraz współczesnym problemom psychologicznym, na przykład uzależnieniom od Internetu.

Profesor Paweł Izdebski jako nauczyciel akademicki potrafił łączyć wysoką jakość realizowanych badań naukowych z dydaktyką. Skupiał wokół siebie wielu zdolnych młodych badaczy z wielu krajów i kręgów kulturowych. Był tutorem studentów psychologii i promotorem doktorantów, z których wielu dzisiaj pracuje naukowo. Był dla nich mentorem także w rozwiązywaniu dylematów życiowych. Włączał młodych badaczy w realizowane przez siebie zadania w dużych projektach międzynarodowych, np. w badaniach nad aktywnością w Internecie czy nad
barometrem nastroju społecznego na świecie. Bycie studentem Profesora Pawła Izdebskiego było zaszczytem. Jestem przekonany, że Jego studenci będą kontynuowali Jego dzieło.

Wspomnieć należy, że nasz Kolega Paweł był „niemodny”. Poza nauką interesował się sztuką muzyczną i taneczną. Był człowiekiem renesansu. Ponadto w systemie jego wartości najważniejszą była Rodzina. Zawsze jednak mogliśmy liczyć na Jego zaangażowanie w sprawy zawodowe i rzetelne wywiązywanie się z obowiązków, których się podejmował. Profesor Paweł Izdebski pozostawił po sobie trwały ślad w naukach o zdrowiu i w naszej dobrej pamięci.

 

(z Przedmowy)