Wokół „Katechizmu biblioteki” Paula Ladewiga 2

44,10 

Zdzisław Gębołyś
Katarzyna Wodniak
(red.)
Bydgoszcz 2021
ISBN 978-83-8018-356-8
ISBN 978-83-8018-371-1 (e-book)
s. 408, oprawa miękka

do kupienia też w formie elektronicznej: E-BOOK ibuk.pl

Tom Wokół „Katechizmu biblioteki” Paula Ladewiga (2) jest pokłosiem międzynarodowej konferencji naukowej, zorganizowanej w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w dniach 31.05–2.06.2019 roku. Mieści w sobie 27 artykułów. Osią i wspólnym mianownikiem wszystkich jest dzieło pt. Katechizm biblioteki, wydane w Lipsku przed 107 laty (1914), autorstwa Paula Ladewiga (1858–1940), wybitnego niemieckiego bibliotekarza i bibliotekoznawcy. Na kanwie zawartych tam myśli, refleksji, sentencji, zgrabnych aforyzmów, ”ubranych” w formę rad, poświęconych książce i bibliotece oraz meandrom jej funkcjonowania, powstały teksty, w których spotyka się: współczesność z przeszłością, teoria z praktyką; tradycja z nowoczesnością, młodość z dojrzałością, nauka z praktyką, Polacy z cudzoziemcami. Dzieło Ladewiga jest ich punktem odniesienia i inspiracją. Prowadzi do szeregu odkryć, do wydobycia z zapomnienia faktów, zdarzeń, osób, instytucji. Różnorodność tematów, oryginalność, niestandardowość są gwarancją żywej, nienużącej lektury, a może też zachętą do sięgnięcia po to dzieło i własnych odkryć.

Spis treści

Opis

Zdzisław Gębołyś – dr hab. nauk humanistycznych. Profesor uczelni w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Redaktor Kroniki w ”Przeglądzie Bibliotecznym” (2005–2009), członek polsko-niemiecko-czeskiego Zespołu Bibliografii Historii Śląska (1997–), członek zespołu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich ds. opracowania kodeksu etyki zawodowej bibliotekarza i pracownika informacji (2005). Główne zainteresowania naukowe: zawód bibliotekarza – historia, współczesność, problemy etyki zawodu; bibliografia – metodyka i teoria; organizacja i zarządzanie w bibliotekach; biblioteki mniejszości polskiej na Litwie i w Republice Czeskiej oraz biblioteki mniejszości niemieckiej w Polsce. Autor czterech książek, autor i redaktor użytkowego programu komputerowego oraz poradnika dla dyrektorów, kierowników oraz pracowników bibliotek, redaktor skryptu, ponadto autor ok. 300 publikacji naukowych, współredaktor kompletnej antologii narodowych kodeksów etyki bibliotekarskiej w języku polskim i angielskim. Tłumacz i redaktor wydania krytycznego Katechizmu biblioteki Paula Ladewiga (Bydgoszcz 2016), redaktor pracy zbiorowej Wokół „Katechizmu biblioteki” Paula Ladewiga (Bydgoszcz 2019). Autor kilkunastu bibliografii, w tym Bibliografii druków w języku polskim wydanych na Litwie od 1944 do 2014 roku (Sosnowiec; Wilno 2015).

Katarzyna Wodniak – absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, studiów polonistycznych oraz edytorstwa komputerowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa i Badań nad Mediami w Instytucie Komunikacji Społecznej i Mediów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: prasoznawstwo (szczególnie dzieje prasy kobiecej); literatura i kultura popularna; kobieca przestrzeń medialna. Autorka książek: Współczesna prasa kobieca a sprawy książki: treści literackie w czasopismach: „Przyjaciółka”, „Twój Styl”, „Cienie i Blaski” (Warszawa 2004), Beletrystyka w „Przyjaciółce”: bibliografia 1948–1989 (Bydgoszcz 2018), „Moja Przyjaciółka” (1934–1939): przebój prasowy Żnińskich Zakładów Wydawniczych Alfreda Krzyckiego (Żnin; Bydgoszcz 2020).