Opis
Monografia […] wpisuje się we współczesną debatę na temat jednego z kluczowych problemów naszej cywilizacji, jakim jest kwestia starzenia się społeczeństwa i zróżnicowanych, daleko idących skutków tego procesu, dla funkcjonowania człowieka dzisiaj i w dającej się przewidzieć przyszłości. W przeciwieństwie jednak do dominującego w tej debacie do tej pory nurtu eksponującego zagrożenia wynikające ze starzenia się ludzkości Autorki uwzględniły w swoim tekście aspekty rozwojowe wprowadzając do swoich rozważań pojęcie srebrnej gospodarki. Jest to stosunkowo nowe w polskiej literaturze przedmiotu podejście do zagadnienia starości, które pozwala na bardziej wszechstronne jego omówienie, a przede wszystkim odkrywające pozytywne potencjały starzenia się społeczeństwa.
(Z recenzji prof. dr. hab. Krzysztofa Piątka, UMK)Opracowanie przedstawione przez Autorki dotyczy ważnego i aktualnego tematu. Przemiany demograficzne już obecnie stanowią ogromne wyzwanie gospodarczo-społeczne, a będzie ono ulegało natężeniu w przyszłości. Właściwie prowadzona polityka senioralna i wykorzystanie potencjału srebrnej gospodarki daje na to wyzwanie właściwą odpowiedź. Autorki przedstawiły podjęty temat z perspektywy literatury naukowej, przeglądu istotnych danych statystycznych, analizy już istniejących rozwiązań, a także ocen tych rozwiązań dokonanych przez innych badaczy problemu. Za istotne należy również uznać uwzględnienie regionalnego wymiaru omawianych kwestii. Wszystko to w sumie dało kompleksowy obraz, który cechuje się walorami nie tylko teoretycznymi, lecz również aplikacyjnymi.
(Z recenzji dr. hab. Dariusza Filara, prof. UG)
Magdalena Bierzyńska-Sudoł – doktor, adiunkt w Katedrze Polityki Innowacyjności i Zrównoważonego Rozwoju na Wydziale Nauk Politycznych i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, członek Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, Forum Regionalnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zainteresowania naukowe: rozwój regionalny, polityka senioralna, ekonomia społeczna, migracje, marketing.
Maria Ewa Szatlach – doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, pracownik Katedry Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Nauk o Polityce i Administracji, członek Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Forum Rozwoju Regionalnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Specjalizuje się w międzynarodowych stosunkach ekonomicznych, polityce bezpieczeństwa ekonomicznego. Zainteresowania naukowe: mechanizmy funkcjonowania Unii Europejskiej, polityka regionalna, srebrna gospodarka