Śmiech z edukacji. Komiczny obraz edukacji w polskiej kulturze śmiechu Tom 1 i 2

77,70 

Przemysław Paweł Grzybowski
Bydgoszcz 2022
Tom 1
ISBN 978-83-8018-502-9
ISBN 978-83-8018-503-6 (e-book)
s. 418, oprawa miękka
Tom 2
ISBN 978-83-8018-504-3 (e-book)
s. 1128, PDF na płycie CD

Uwaga!
Tom 1 w postaci książki i tom 2 (płyta CD) stanowią całość i nie można ich kupić oddzielnie.
Podana cena jest ceną całości

do kupienia również całość w wersji elektronicznej: E-BOOK ibuk.pl

Monografia Śmiech z edukacji. Komiczny obraz edukacji w polskiej kulturze śmiechu zawiera charakterystykę polskiej kultury śmiechu pod kątem występowania w niej wątków dotyczących edukacji – szczególnie szkoły i systemu oświaty. Na tom pierwszy składa się wprowadzenie teoretyczne na temat kultury śmiechu, komizmu, wspólnot śmiechu i wspólnot nienawiści; analizy dotyczące kultury ludowej i popularnej jako źródeł komicznych motywów i wzorców osobowych w literaturze; charakterystyki działalności pionierów literackiego śmiechu z edukacji; uwagi o komicznych wzorach osobowych występujących m.in. w kulturze śmiechu PRL oraz twórczości teatralnej, estradowej, radiowej i telewizyjnej. Część analityczną wieńczy przegląd badań polskich pedagogów zajmujących się zjawiskiem śmiechu w kulturze szkoły, charakterystyka komicznych zjawisk w akademickiej kulturze śmiechu oraz analiza tekstów zawartych w drugim tomie. Tom drugi jest załączony na płycie CD. Zawiera chronologiczne zestawienie ponad 700 przykładów komicznych utworów dotyczących edukacji z lat 1496–2017. Jest to pierwsze w Polsce opracowanie tego rodzaju.

Spis treści

Opis

To publikacja, która powinna być lekturą obowiązkową dla młodszych – by mogli przekonać się, jak zmieniała się szkoła i losy jej uczestników poprzez pryzmat śmiechu, dla ludzi dobrze pamiętających i ciepło wspominających szkołę, by mogli sentymentalnie do niej się uśmiechnąć, jak i dla tych, którzy chodzić do szkoły nie lubili, by patrząc na nią z perspektywy uśmiechu spróbowali zmienić swoją optykę – odnajdując i we własnych wspomnieniach to, co budzi śmiech – wszak ma on w sobie moc terapeutyczną. […] Publikacja ma nie tylko wartość dla potencjalnych badaczy, którzy chcieliby się zająć problematyką śmiechu z edukacji. Zgromadzone materiały to gotowe teksty do wykorzystania w szkole – budowania spektakli kabaretowych, podstawy rozmów na godzinach wychowawczych, historycznego czy językowego odtwarzania/budowania wizerunku szkoły, nauczycieli i uczniów. […] Czy mamy prawo i czy możemy śmiać się z edukacji? Czy warto takie teksty popularyzować, udostępniać szerokiej rzeszy Czytelników? Z całą pewnością tak. Powinniśmy wręcz zachęcać szczególnie młode pokolenie do patrzenia na szkołę z takiej właśnie perspektywy, burzącej sztywne ramy tradycyjnego spostrzegania jej jako instytucji fasadowej, nieprzystępnej, konserwatywnej i budzącej tak niekorzystne emocje, jak lęk, strach czy stres. Czas zacząć myśleć o szkole z uśmiechem.

Z recenzji dr hab. Anny Szafrańskiej, prof. UŚ

 

Prof. UKW dr hab. Przemysław Paweł Grzybowski – wykładowca w Katedrze Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Interesują go zagadnienia związane z edukacją międzykulturową; edukacją w środowiskach defaworyzowanych; tanatopedagogiką (edukacją dotyczącą cierpienia, chorowania i umierania), a także śmiech jako czynnik edukacji i poprawiania jakości życia. Koordynator „Międzyszkolnika” Forum Młodych Pedagogów przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN; opiekun Akademickiego Centrum Wolontariatu UKW; esperantysta i wolontariusz ruchu doktorów klaunów. Autor licznych publikacji na temat edukacji międzykulturowej i zjawiska śmiechu w różnych kontekstach. Strona internetowa: www.grzybowski.ukw.edu.pl