Opis
Książka ma charakter metalingwistyczny – jej przedmiotem jest pewna koncepcja lingwistyki […]. Ta zaś jest przedstawiona przez Andrzeja Dyszaka w sposób bardzo rzetelny. Kwestie dość skomplikowane Autor ujmuje dość przystępnie, przy czym nie upraszcza w żadnej mierze analizowanych rozwiązań teoretycznych […]. Andrzej Dyszak zamieszcza w książce w całości monografię prof. Otfinowskiego Z zagadnień transformacyjnego opisu elementarnych struktur zdaniowych (1982) i monografię Z zagadnień transformacyjnego opisu złożonych struktur zdaniowych. Elementarne struktury zdaniowe prymarnie matrycowe (1986). Popieram w tym względzie Autora całej monografii. Wszystkie prace opisywanej w monografii szkoły badawczej bazują na tych dwóch niewielkich rozprawach A. Otfinowskiego […]. Włączenie zatem obu rozpraw jest zabiegiem całkowicie racjonalnym. Studiowanie zaś jakiejkolwiek koncepcji (nie tylko lingwistycznej) bez dostępu do prac źródłowych, które ją początkują, przeczy zdrowemu rozsądkowi.
Z recenzji prof. dra hab. Ireneusza Bobrowskiego
Przedstawiona do zaopiniowania książka profesora A.S. Dyszaka łączy w sobie kilka typów opracowań naukowo-rocznicowych. Jej swoisty eklektyzm zdaje się dość atrakcyjny dla potencjalnego czytelnika. Po pierwsze więc opracowanie stanowi swoistą księgę pamiątkową, poświęconą Andrzejowi Otfinowskiemu, badaczowi bydgoskiemu z wyboru, osadzonemu
w bydgoskim środowisku naukowym, zasłużonemu także w działalności organizacyjnej dla tamtejszego ośrodka akademickiego. Celem, jak pisze Autor – dodajmy Jego uczeń – jest przypomnienie dziedzictwa Mistrza i ponowna prezentacja Jego głównych dzieł […]. Umożliwienie czytelnikom poznania Jego prac w oryginale to rzecz ważka, która stanowiła także pewnego rodzaju wyzwanie dla A.S. Dyszaka […]. Prace Mistrza będą mogły ponownie trafić do obiegu i zyskać niejako drugie życie. Recenzowana całość dopełniona została przez zestawienie prac powstałych na kanwie modelu Otfinowskiego.
Z recenzji prof. dra hab. Piotra Zbróga