Andrzeja Otfinowskiego koncepcja transformacyjnego opisu struktur zdaniowych.
W 95. rocznicę urodzin jej Twórcy

46,20 

Wstępem opatrzył i opracował
Andrzej S. Dyszak
Bydgoszcz 2025
ISBN 978-83-8018-711-5
ISBN 978-83-8018-712-2 (e-book)
s. 380, oprawa twarda

Pasek z logotypami Regionalnej Inicjatywy Doskonałości Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz polską flagą i godłem

 

do kupienia również w formie elektronicznej: ebook ibuk.pl

Asumptem do opracowania niniejszej książki stała się 95. rocznica urodzin Profesora Andrzeja Otfinowskiego, którą w ten sposób (tj. przypomnieniem jego koncepcji transformacyjnego opisu struktur składniowych) postanowiłem uczcić. Moim celem było też wznowienie tekstów dwóch najważniejszych dla bydgoskiej szkoły składniowej monografii. Jestem bowiem głęboko przekonany, że teorie składniowe A. Otfinowskiego należy nie tylko ocalić od zapomnienia, ale i raz jeszcze przedstawić je po czterdziestu latach od ich powstania. […] W pierwszej części książki, […] przedstawiłem w pewien systematyczny sposób teorię składniową swojego Mistrza. […]  Wznowione teksty monografii A. Otfinowskiego stanowią trzecią część niniejszej książki. (ze Wstępu)

Wstęp i spis treści

 

Opis

Książka ma charakter metalingwistyczny – jej przedmiotem jest pewna koncepcja lingwistyki […]. Ta zaś jest przedstawiona przez Andrzeja Dyszaka w sposób bardzo rzetelny. Kwestie dość skomplikowane Autor ujmuje dość przystępnie, przy czym nie upraszcza w żadnej mierze analizowanych rozwiązań teoretycznych […]. Andrzej Dyszak zamieszcza w książce w całości monografię prof. Otfinowskiego Z zagadnień transformacyjnego opisu elementarnych struktur zdaniowych (1982) i monografię Z zagadnień transformacyjnego opisu złożonych struktur zdaniowych. Elementarne struktury zdaniowe prymarnie matrycowe (1986). Popieram w tym względzie Autora całej monografii. Wszystkie prace opisywanej w monografii szkoły badawczej bazują na tych dwóch niewielkich rozprawach A. Otfinowskiego […]. Włączenie zatem obu rozpraw jest zabiegiem całkowicie racjonalnym. Studiowanie zaś jakiejkolwiek koncepcji (nie tylko lingwistycznej) bez dostępu do prac źródłowych, które ją początkują, przeczy zdrowemu rozsądkowi.

 

Z recenzji prof. dra hab. Ireneusza Bobrowskiego

 

Przedstawiona do zaopiniowania książka profesora A.S. Dyszaka łączy w sobie kilka typów opracowań naukowo-rocznicowych. Jej swoisty eklektyzm zdaje się dość atrakcyjny dla potencjalnego czytelnika. Po pierwsze więc opracowanie stanowi swoistą księgę pamiątkową, poświęconą Andrzejowi Otfinowskiemu, badaczowi bydgoskiemu z wyboru, osadzonemu
w bydgoskim środowisku naukowym, zasłużonemu także w działalności organizacyjnej dla tamtejszego ośrodka akademickiego. Celem, jak pisze Autor – dodajmy Jego uczeń – jest przypomnienie dziedzictwa Mistrza i ponowna prezentacja Jego głównych dzieł […]. Umożliwienie czytelnikom poznania Jego prac w oryginale to rzecz ważka, która stanowiła także pewnego rodzaju wyzwanie dla A.S. Dyszaka […]. Prace Mistrza będą mogły ponownie trafić do obiegu i zyskać niejako drugie życie. Recenzowana całość dopełniona została przez zestawienie prac powstałych na kanwie modelu Otfinowskiego.

 

Z recenzji prof. dra hab. Piotra Zbróga