Opis
Zdzisław Gębołyś – dr hab. nauk humanistycznych, profesor uczelni na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, od 2024 roku również główny specjalista ds. naukowych w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy. Redaktor naczelny „Kujawsko- -Pomorskiego Rocznika Bibliotecznego” (2024), od 2018 roku przewodniczący Rady Programowej czasopisma „Bibliotekarz”. Główne zainteresowania naukowe: zawód bibliotekarza – historia, współczesność, problemy etyki zawodu; bibliografia – metodyka i teoria; organizacja i zarządzanie w bibliotekach; biblioteki mniejszości polskiej na Litwie i w Republice Czeskiej oraz biblioteki mniejszości niemieckiej w Polsce; historia filozofii polskiej w okresie międzywojennym (Tatarkiewicz, Auerbach). Autor pięciu książek i ok. 400 artykułów naukowych, autor i redaktor użytkowego programu komputerowego oraz poradnika dla dyrektorów, kierowników oraz pracowników bibliotek, współredaktor kompletnej antologii narodowych kodeksów etyki bibliotekarskiej w języku polskim i angielskim. Tłumacz i redaktor wydania krytycznego Katechizmu biblioteki Paula Ladewiga (Bydgoszcz 2016), redaktor trzech tomów pokonferencyjnych Wokół „Katechizmu biblioteki” Paula Ladewiga (Bydgoszcz 2019, 2021, 2024). Autor kilkunastu bibliografii.
Katarzyna Wodniak – adiunkt w Instytucie Komunikacji Społecznej i Mediów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowania naukowe: dzieje prasy kobiecej, edytorstwo, literatura popularna. Autorka książek: Współczesna prasa kobieca a sprawy książki: treści literackie w czasopismach: „Przyjaciółka”, „Twój Styl”, „Cienie i Blaski” (2004); Beletrystyka w „Przyjaciółce”: bibliografia 1948–1989 (2018); „Moja Przyjaciółka” (1934–1939): przebój prasowy Żnińskich Zakładów Wydawniczych Alfreda Krzyckiego (2020); „Ksantypy i inne typy”: publicystyka Konstancji Hojnackiej, Felicji Stendigowej i Heleny Bartoszek-Zastawniakowej w „Mojej Przyjaciółce” (wstęp, red., oprac., 2022); Wielcy Polacy z Pałuk: Karłowska, Unrug, Czochralski, Krzyccy (współaut., 2024).
Hanna Gaweł – dr nauk społecznych. Absolwentka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (2023). Od 2018 roku związana z Wydziałem Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 2019 roku zdobyła tytuł magistra zarządzania informacją. Specjalistka w dziedzinie komunikacji społecznej i mediów, koncentrująca się na zarządzaniu wiedzą i informacją, w szczególności na wpływie ustrukturyzowanej informacji prezentowanej w różnych formatach na społeczeństwo. Jej badania oferują innowacyjne spojrzenie na rolę informacji w kształtowaniu świadomości społecznej i procesów decyzyjnych. Autorka rozprawy doktorskiej pt. Information management on air quality in Polish metropolises in light of information ecology (2024), poświęconej modelom zarządzania informacją w podejściu infoekologicznym w kontekście jakości powietrza w przestrzeniach miejskich oraz ok. 40 publikacji naukowych, łączących badania teoretyczne z praktycznymi zastosowaniami w dziedzinie komunikacji społecznej i mediów.